Place | Sail # | Crew | From | 1A | 1B | 2A | 2B | 3A | 3B | Total |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | 3841 | Brad RUSSELL, Erin Grove & Eddie Duckworth | UTSC | 2 | 2 | 5 | 9 | |||
2 | 3976 | Greg GRIFFIN & Mark Reddaway | Jax | 8 | 2 | 2 | 12 | |||
3 | 3659 | Andy RUSSELL, Jack Finefrock & Kathy Duckworth | LNYC | 2 | 7 | 3 | 12 | |||
4 | 533 | Steve BURKE & Shawn Burke | LLSC | 5 | 4 | 3 | 12 | |||
5 | 397 | Scott GRIFFIN & Nerissa Griffin | WCSC | 6 | 9 | 1 | 16 | |||
6 | 3988 | John IRVINE, Leslie Irvine & David Shively | AYC | 1 | 15 | 1 | 17 | |||
7 | 3985 | Paul ABDULLAH & Jesse Shedden | Jax | 1 | 13 | 4 | 18 | |||
8 | 3991 | Jason Hubbard | ISC | 9 | 1 | 9 | 19 | |||
9 | 3980 | Michael LENKEIT, Tanner Schultz & Ashely Davis | LLSC | 3 | 7 | 10 | 20 | |||
10 | 875 | Tim FITZGERALD, Scott Dalin & Christy Illius | KSA / NSA | 11 | 3 | 7 | 21 | |||
11 | 3845 | Kyle FINEFROCK, Pete Gregory & Kathy Finefrock | Carlyle YC | 4 | 9 | 11 | 24 | |||
12 | 635 | Charles KRAFFT, Martin Krafft & Cairn Krafft | SSA | 13 | 5 | 6 | 24 | |||
13 | 4022 | Scott MC CORMACK & Charlie Clark | AYC | 3 | 1 | 21 | 25 | |||
14 | 4007 | Loy VAUGHAN, Andrew Phillips & Kelly Mickler | BSC | 5 | 3 | 17 | 25 | |||
15 | 3807 | Buddy WAINWRIGHT, Bruno Mello & Renee Wainright | AYC | 14 | 6 | 6 | 26 | |||
16 | 3883 | David REDDAWAY, JD Reddaway & Michael Reddaway | LLSC | 6 | 8 | 12 | 26 | |||
17 | 1784 | Nicole FINEFROCK, Scott Finefrock & Emily Longstreet | Berlin YC | 13 | 10 | 5 | 28 | |||
18 | 3975 | Mike ROSS, Judy Ross & Marie Thompson | AYC | 7 | 12 | 9 | 28 | |||
19 | 779 | Kevin BRADLEY & John Bennett | Put-In-Bay YC | 15 | 5 | 12 | 32 | |||
20 | 3722 | Bryce DRYDEN & Dave De Camp | AYC | 15 | 6 | 11 | 32 | |||
21 | 844 | Mike DIDYK, Charlie Hitlin & Ann Hitlin | AYC | 14 | 10 | 8 | 32 | |||
22 | 3885 | Will STOUT & Adrienne Warnken | AYC | 7 | 4 | 22 | 33 | |||
23 | 1167 | Bob MC CORMACK & Amy Thompson | AYC | 10 | 21 | 4 | 35 | |||
24 | 4018 | David VAN CLEEF & Allison Van Cleef | (Newport RI) | 16 | 18 | 2 | 36 | |||
25 | 3680 | Bryan ANDERSON & Jennifer Lund | LLSC | 8 | 13 | 18 | 39 | |||
26 | 3744 | Warren DUCKWORTH, Ed Duckworth & John Duckworth | Berlin YC | 17 | 16 | 7 | 40 | |||
27 | 3824 | Johnny SINCLAIR & Laurie Remter | AYC | 12 | 11 | 19 | 42 | |||
28 | 3828 | Dan RUSSELL, Tom Russell & Meg Russell | CSC | 12 | 14 | 16 | 42 | |||
29 | 3741 | Gavin MC CORMACK, Cammie Russell & Liz LaBorde | AYC | 16 | 15 | 13 | 44 | |||
30 | 3998 | Jim ROBERTS, Amy Roberts & Anna Lee Bradley | AYC | 11 | 11 | 23 | 45 | |||
31 | 818 | Craig SMITH & Paul Prozillo | Nockamison SC | 4 | 36\DNC | 8 | 48 | |||
32 | 3868 | Matias HEINRICH, Chad Palmer & Christine Rice | Jax | 9 | 29 | 10 | 48 | |||
33 | 3469 | Kent IRWIN & Michael Papp | BSC | 18 | 16 | 15 | 49 | |||
34 | 3672 | Scott HARRIS, Scott Durban & Brian Pickering | LLSC | 17 | 18 | 17 | 52 | |||
35 | 13809 | Doug TONEY & Vade Scruggs | CYC | 10 | 23 | 20 | 53 | |||
36 | 4008 | David HUCK, Lynn Huck & Anne Huck | AYC | 19 | 22 | 15 | 56 | |||
37 | 3615 | Brent MC KENZIE & Robert Gregory | LLSC | 36\DNF | 8 | 13 | 57 | |||
38 | 2180 | David MUHLHAUSEN, Hohn Coolidge & John Coolidge | AYC | 25 | 17 | 16 | 58 | |||
39 | 2728 | Jack SMITH, Casey Toward & Emery | AYC | 20 | 20 | 19 | 59 | |||
40 | 3742 | Chip HAWKINS & Dawn Hawkins | AYC | 26 | 20 | 14 | 60 | |||
41 | 3798 | Art MOLITOR, Nancy Molitor & Lindsey Molitor | AYC | 22 | 17 | 26 | 65 | |||
42 | 1300 | Mark GISE, Jessica Gise & Sean Murphy | LNYC | 36\DNF | 12 | 18 | 66 | |||
43 | 3335 | Tim CHAMBERS & Lynn Chambers | AYC | 22 | 14 | 30 | 66 | |||
44 | 2918 | Robert MITCHELL, Paul Mitchell & Mark Sherry | AYC | 20 | 22 | 24 | 66 | |||
45 | 3334 | Steve GUEBERT, Michael Guebert & Kevin Guebert | AYC | 21 | 26 | 20 | 67 | |||
46 | 3713 | John HOYT, Kelly Fletcher & Mindy Sherry | AYC | 25 | 25 | 21 | 71 | |||
47 | 3137 | Bill TUMLIN, Beth Tumliln & Tracy Allardice | AYC | 23 | 21 | 28 | 72 | |||
48 | 2902 | Sara PAISNER & Howard Mendlovitz | CSC | 21 | 25 | 27 | 73 | |||
49 | 13975 | Clayton DIXON, Jessica Archambult & Morgan Rawls | AYC | 24 | 24 | 25 | 73 | |||
50 | 2177 | Elliot NEWNHAM, Dale Newnham & Eleonor Newnham | AYC | 18 | 19 | 37\DNF | 74 | |||
51 | 3711 | Matt GREGORY, Holly Gregory & Greta Russler | AYC | 19 | 19 | 37\DNC | 75 | |||
52 | 3818 | Jack MAHANEY & Len Wert | OSYC | 26 | 23 | 29 | 78 | |||
53 | 3026 | Jon DOYLE & David Malcom | LLSC | 31 | 24 | 24 | 79 | |||
54 | 2419 | David YAPP, Kathy Yapp & Lauren Yapp | AYC | 24 | 27 | 28 | 79 | |||
55 | 3617 | Nelson SHARP, Kim Sharp & Lori Helms | BSC | 28 | 30 | 22 | 80 | |||
56 | 1783 | Todd COPENHAVER & Kirk Kitchen | AYC | 29 | 28 | 27 | 84 | |||
57 | 1676 | Buzz BENZUR, Alan Thompson & Diane Vandeputte | AYC | 23 | 36\DNC | 26 | 85 | |||
58 | 3734 | Doug FOLK & John Nading | AYC | 30 | 26 | 29 | 85 | |||
59 | 2463 | Richard MAY, Rachel Vaughan & Lydia Davidson | BSC | 37\DNF | 27 | 23 | 87 | |||
60 | 1334 | Alex KRUMDIECK, Caryelizabeth Krundieck & Shannon Sibley | BSC | 37\DNF | 37\DNC | 14 | 88 | |||
61 | 3166 | Scott FRICKER, Peter Tischner & Sam Tischner | AYC | 27 | 31 | 32 | 90 | |||
62 | 2808 | Guy MARCUM & Leslie Anderson | BSC | 30 | 37\DNC | 25 | 92 | |||
63 | 3674 | Orie WADE & Dick King | AYC | 27 | 36\DNC | 31 | 94 | |||
64 | 2784 | Glenn MC ALPINE, Henry Taylor & Hank Taylor | AYC | 29 | 36\DNC | 30 | 95 | |||
65 | 3989 | Jerry BERLAND, Logan Berland & Jan Berland | AYC | 28 | 37\DNC | 36\DNC | 101 | |||
66 | 3714 | Chris PAYNE, Sue Payne & Jacob Payne | AYC | 36\DNC | 36\DNC | 36\DNC | 108 | |||
67 | 3216 | Alex PADGET, Kate Henderson & Orie Wade | AYC | 37\DNC | 37\DNC | 36\DNC | 110 | |||
68 | 3813 | David SHIVELY & Diane Vandeputte | AYC | 37\DNC | 36\DNC | 37\DNC | 110T | |||
68 | 1252 | Jim SMITHER | AYC | 37\DNC | 36\DNC | 37\DNC | 110T | |||
68 | 3461 | Ken OBST & Jim Hundley | OSYC | 37\DNC | 36\DNC | 37\DNF | 110T | |||
71 | 1440 | Tim Weber | AYC | 36\DNC | 37\DNC | 37\DNC | 110 |
R.C.Chair: Don Hackbarth
Jury Chair: Means Davis
Scorekeeper: Mike Ross